Porównanie · 2026

Platformy e-commerce w 2026 roku, porównane uczciwie.

PrestaShop 9.2, WooCommerce 11.2, Shopware 6.7.15, Adobe Commerce 2.4.9, Shopify Spring ’26, BigCommerce, Wix i Squarespace — fakty, kompromisy i to, w czym każda z nich jest naprawdę dobra. Aktualizacja: październik 2026.

Ostatni przegląd · · Zespół DataFirefly

W skrócie

Szybka macierz porównawcza.

Dziesięć kryteriów, osiem platform. Dwa haczyki oznaczają natywnie doskonałe, jeden haczyk oznacza wbudowane, ale z ograniczeniami, tylda oznacza możliwe przy pewnym nakładzie, krzyżyk oznacza raczej nie.

Kryterium PrestaShop WooCommerce Shopware 6 Shopify Adobe Commerce / Magento OS BigCommerce Wix Commerce Squarespace Commerce
Licencja Open source Open source Podwójna SaaS Podwójna SaaS SaaS SaaS
Model hostingu Własny Własny Własny/chmura Zarządzany Własny/chmura Zarządzany Zarządzany Zarządzany
Cena wejściowa 50 €/mies. 30 €/mies. Darmowa CE $29/mo Darmowa OS $29/mo $29/mo $19/mo
Natywne B2B ~ × ✓✓ ~ ✓✓ ✓ × ×
Natywna wielosklepowość ✓ × ✓ ~ ✓✓ ✓ × ×
Natywna wielojęzyczność ✓✓ ~ ✓✓ ~ ✓✓ ~ ~ ~
Właścicielem danych jesteś Ty ✓ ✓ ✓ × ✓ × × ×
Gotowe na headless ~ ~ ✓✓ ✓ ✓ ✓ × ×
Przyjazne UE / RODO ✓✓ ✓✓ ✓✓ ~ ✓ ~ ~ ~
Domyślne ustawienia SEO ✓ ✓✓ ✓ ✓ ✓ ✓ ~ ✓

✓✓ natywnie doskonałe ✓ wbudowane ~ możliwe przy pewnym nakładzie × raczej nie

W szczegółach

Każda platforma na własnych zasadach.

PrestaShop

Wersja 9.2 · Wrzesień 2026
Pracujemy na tej platformie

Otwartoźródłowy sztandar Europy: wiele sklepów, wiele języków, modułowość.

Licencja
Open source (OSL 3.0)
Hosting
Hosting własny
Stack
PHP 8.1–8.5 · Symfony 6.4 LTS · MySQL/MariaDB · Hummingbird 2.1
~147k
Sklepy online
UE + Ameryka Łacińska
Fokus rynkowy
50 €/mies. hosting
Koszt startowy

Mocne strony

  • Najsilniejsza natywna obsługa wielu sklepów i wielu języków w świecie open source: konfiguracja na 5 krajów nie wymaga żadnej wtyczki.
  • Wersja 9.2 (wrzesień 2026) wprowadza natywny checkout na jednej stronie i asystenta „Ask AI” w panelu administracyjnym, oparty na serwerze MCP PrestaShop.
  • Dojrzały marketplace modułów (PrestaShop Addons), z cenami głównie na rynek europejski.
  • Od lutego 2026 własność grupy cyber_Folks, razem z zespołem Sylius. Kolejne wersje nadal się ukazują: 9.1 w marcu, 9.2 we wrześniu 2026.

Kompromisy

  • Hosting własny oznacza, że bierzesz na siebie ciężar operacyjny (serwer, aktualizacje, bezpieczeństwo).
  • Jakość ekosystemu modułów bywa różna, weryfikacja jest konieczna.
  • Migracja z 1.7 do 9.x pozostaje niebanalnym projektem, nawet z Update Assistant.
Najlepsze dla

Niezależni sprzedawcy w Europie i Ameryce Łacińskiej z potrzebami wielojęzycznymi lub wielosklepowymi.

Unikaj, jeśli

Chcesz w pełni zarządzanego SaaS bez żadnej odpowiedzialności operacyjnej.

WooCommerce

Wersja 11.2 · Październik 2026
Pracujemy na tej platformie

Największa platforma e-commerce w sieci: treść i sprzedaż w jednym.

Licencja
Open source (GPLv2)
Hosting
Hosting własny na WordPressie
Stack
WordPress 7.0+ · PHP 7.4+ · MySQL · HPOS · Block editor
~4M
Sklepy online
29%
Udział w sklepach online
30 €/mies. hosting
Koszt startowy

Mocne strony

  • Największy ekosystem rozszerzeń spośród wszystkich platform e-commerce: WooCommerce Marketplace i katalog WordPress.org (ponad 7 mln aktywnych instalacji).
  • Dziedziczy dojrzałość SEO WordPressa: domyślnie najlepiej indeksowana platforma e-commerce.
  • HPOS stabilny od wersji 9.0: tabele zamówień skalują się do setek tysięcy wierszy bez spowolnienia panelu.
  • Darmowy rdzeń, dowolny hosting, pełna własność danych.

Kompromisy

  • Wydajność przy dużych katalogach (ponad 10 000 SKU) wymaga agresywnego cache'owania i strojenia bazy danych.
  • Bezpieczeństwo zależy głównie od dyscypliny w doborze wtyczek: połowa naruszeń bierze się z nieaktualnych rozszerzeń.
  • Wielosklepowość to domena wtyczek, nie rdzenia: w porządku przy jednym sklepie, bolesne powyżej trzech.
  • Nowa wersja co miesiąc (11.0, 11.1 i 11.2 między sierpniem a październikiem 2026): zaplanuj regularne testy aktualizacji.
Najlepsze dla

Marki oparte na treści, blogi, które sprzedają, katalogi poniżej 5 000 SKU, małe i średnie DTC.

Unikaj, jeśli

Potrzebujesz prawdziwej wielosklepowości od razu albo prowadzisz katalog o dużym obrocie z intensywną personalizacją.

Shopware 6

Wersja 6.7.15 · Październik 2026
Pracujemy na tej platformie

Nowoczesna architektura, niemieckie korzenie, nastawienie na B2B. Gotowa na headless z założenia.

Licencja
Podwójna: Community (open source) + Commercial
Hosting
Hosting własny lub Shopware Cloud
Stack
PHP 8.2–8.5 · Symfony 7.4 · Vue 3 · Vite · Pinia
~30k
Sklepy online
DACH + B2B w UE
Fokus rynkowy
Darmowa CE / od 600 €/mies. Commercial
Koszt startowy

Mocne strony

  • Najczystsza nowoczesna architektura wśród platform open source: Symfony 7, Vue 3, Pinia, panel na Vite.
  • Natywny B2B Suite (Commercial) obsługuje złożone cenniki, oferty, konta pracowników i akceptacje.
  • Roadmapa nastawiona na AI: Shopware Copilot w panelu administracyjnym i kanał sprzedaży Agentic Commerce dla asystentów AI, takich jak ChatGPT (6.7.10, maj 2026).
  • Zgodność z EAA domyślnie od wersji 6.7: dostępność bez dodatkowej pracy.

Kompromisy

  • Marketplace rozszerzeń mniejszy niż w PrestaShop czy WooCommerce.
  • Stroma krzywa uczenia: stack Vue 3 / Symfony 7 nagradza doświadczonych programistów.
  • Wiele funkcji premium jest dostępnych tylko w licencji Commercial, nie w darmowej Community Edition.
  • Plany komercyjne rosną wraz z obrotem: Rise od 600 €/mies., Evolve od 2400 €/mies., Beyond na zapytanie (netto).
Najlepsze dla

Średni rynek B2B w regionie DACH i Europie Północnej. Projekty, które pójdą w headless lub potrzebują solidnego modelowania produktów w stylu PIM.

Unikaj, jeśli

Jesteś małą marką DTC, która szuka szybkiego startu przy ograniczonym budżecie.

Shopify

Wersja Edycja Spring '26 · Ciągłe (ostatnie: czerwiec 2026, ponad 150 nowości)

Najszybsza droga od pomysłu do działającego sklepu. Teraz AI-first dzięki Sidekick.

Licencja
SaaS, licencja zamknięta
Hosting
W pełni zarządzany
Stack
Liquid · GraphQL Admin/Storefront API · Hydrogen + Oxygen (headless)
~3.1M
Sklepy online
23%
Udział w sklepach online
Od 29 do ponad 2300 $/mies.
Koszt startowy

Mocne strony

  • Niedościgniony czas wdrożenia: prezentowalny sklep w weekend, bez programisty.
  • AI Sidekick tworzy automatyzacje i aplikacje na zamówienie na podstawie języka naturalnego i proaktywnie sugeruje działania (Spring 2026).
  • Agentic Storefronts: produkty sprzedają się natywnie w ChatGPT i Microsoft Copilot, a Google AI Mode i Gemini są stopniowo wdrażane (2026).
  • Ogromny App Store, dopracowany panel mobilny, kasa światowej klasy.

Kompromisy

  • Uzależnienie od dostawcy: dane sklepu, kod motywu i aplikacje żyją wewnątrz Shopify.
  • Prowizje od transakcji obowiązują, chyba że używasz Shopify Payments, a Shopify Payments nie jest dostępne w każdym kraju.
  • Głębsza personalizacja poza Liquid / Functions jest kosztowna: wymaga planu Plus.
  • Sprzedawcy z UE mierzą się z pytaniami o rezydencję danych na platformie hostowanej w USA.
Najlepsze dla

Marki DTC, szybkie starty, twórcy sprzedający online, sprzedawcy z Ameryki Północnej.

Unikaj, jeśli

Potrzebujesz pełnej własności danych, złożonych konfiguracji wielojęzycznych w UE lub taniego skalowania.

Adobe Commerce / Magento OS

Wersja 2.4.9 · Maj 2026

Ciężka artyleria dla enterprise, a obok społeczność open source, która trzyma ją przy życiu za darmo.

Licencja
Magento OS: open source · Adobe Commerce: komercyjna
Hosting
Hosting własny (OS) lub Adobe Cloud (ACCS)
Stack
PHP 8.3–8.5 · Symfony 7.4 · Magento framework · MySQL/MariaDB · OpenSearch · Redis/Valkey
Przychód od 5 mln $
Najlepiej pasuje
Enterprise B2B/B2C
Fokus rynkowy
Za darmo (OS) lub od 22 tys. $/rok (Adobe)
Koszt startowy

Mocne strony

  • Najbardziej elastyczna architektura enterprise: wiele sklepów, wiele witryn, wiele walut w każdej skali.
  • Fork Mage-OS utrzymuje ścieżkę open source przy życiu i szybciej wydaje łatki bezpieczeństwa.
  • Integracja Adobe Sensei AI dla personalizacji i wyszukiwania na żywo.
  • Natywny pakiet B2B (Adobe Commerce) jest najgłębszy na rynku.

Kompromisy

  • Złożoność jest brutalna: mały projekt Magento to dwa miesiące pracy.
  • Wymagania hostingowe są ciężkie: Redis, OpenSearch, RabbitMQ, dobrane pod katalog.
  • Adobe nie publikuje cennika: szacunki zaczynają się od około 22 000 $/rok i przekraczają 100 000 $/rok w wersji zarządzanej w chmurze.
  • Pula specjalistów jest wąska i droga.
Najlepsze dla

Sprzedawcy z przychodem powyżej 5 mln $, ze złożonym B2B, wieloma markami lub regionami i własnym zespołem technicznym.

Unikaj, jeśli

Masz przychód poniżej 2 mln $ albo nie masz dedykowanego zespołu technicznego.

BigCommerce

Wersja SaaS · ciągłe wydania · Catalyst (headless, GA 2024) + witryny Stencil 2.x

Alternatywa dla Shopify w średnim segmencie: mocna B2B Edition i wiele witryn sprzedażowych, obecnie w ramach Commerce.com.

Licencja
SaaS, licencja zamknięta
Hosting
W pełni zarządzany
Stack
Stencil · GraphQL Storefront/Admin API · Catalyst (Next.js) for headless
~36k
Sklepy online
Średni rynek B2B/B2C
Fokus rynkowy
Od 29 do ponad 399 $/mies.
Koszt startowy

Mocne strony

  • Brak prowizji platformy od zamówień opłaconych przez zintegrowanego dostawcę płatności — cena rośnie wraz z wolumenem sprzedaży.
  • Natywny Multi-Storefront (jeden backend, wiele markowych witryn) bez dopłaty za wyższy plan.
  • B2B Edition z wycenami, grupami klientów i cennikami.
  • Headless framework Catalyst oparty na Next.js: czysta, nowoczesna droga do własnego frontu.

Kompromisy

  • Marketplace aplikacji to ułamek tego, co ma Shopify.
  • Wybór motywów jest ograniczony, większość sklepów wygląda podobnie.
  • Mniejszy ekosystem agencji i freelancerów poza USA.
  • Od czerwca 2026 od zamówień nieopłaconych przez zintegrowanego dostawcę płatności pobierana jest opłata od 2% (Core) do 0,6% (Scale).
Najlepsze dla

Marki B2B i B2C ze średniego segmentu, które chcą zarządzanego SaaS z natywnym B2B i wieloma witrynami.

Unikaj, jeśli

Potrzebujesz rozbudowanego marketplace'u aplikacji lub żywego ekosystemu motywów.

Wix Commerce

Wersja SaaS · ciągłe wydania · Kreator AI Wix Harmony (styczeń 2026) + Wix Studio

Kreator stron metodą przeciągnij i upuść z doczepionym modułem sprzedaży.

Licencja
SaaS, licencja zamknięta
Hosting
W pełni zarządzany
Stack
Kreator wizualny · Velo (środowisko JavaScript)
~967k
Sklepy online
7%
Udział w sklepach online
Od 29 do 159 $/mies.
Koszt startowy

Mocne strony

  • Najłatwiejszy edytor na rynku, bez krzywej uczenia.
  • Wszystko w jednym: domena, hosting, projekt, płatności pod jednym dachem.
  • Wix Studio (nowszy edytor) wreszcie generuje semantyczny i dostępny kod.

Kompromisy

  • Katalog w praktyce kończy się na kilkuset SKU.
  • Trudno się stąd wyprowadzić: witryna jest przywiązana do edytora Wix.
  • Brak realnej ścieżki headless czy API-first.
Najlepsze dla

Twórcy, freelancerzy i firmy usługowe dodające niewielką ofertę produktową.

Unikaj, jeśli

Spodziewasz się przekroczyć 500 SKU lub potrzebujesz własnej logiki.

Squarespace Commerce

Wersja SaaS · ciągłe wydania · v7.1 (aktualna) + edytor Fluid Engine

Ładny od razu: sprzedaż z naciskiem na design dla małych katalogów.

Licencja
SaaS, licencja zamknięta
Hosting
W pełni zarządzany
Stack
Własny CMS · edytor przeciągnij i upuść Fluid Engine
~392k
Sklepy online
3%
Udział w sklepach online
Od 19 do 99 $/mies.
Koszt startowy

Mocne strony

  • Najlepsze domyślne projekty w swojej klasie, styl Squarespace jest rozpoznawalny nie bez powodu.
  • Mocna strona to marki kreatywne i lifestyle'owe: fotografia, sztuka, jedzenie.
  • Pakiet wszystko w jednym: domeny, poczta, rezerwacje.

Kompromisy

  • Ograniczone możliwości B2B i złożonych cenników.
  • Mniejszy ekosystem aplikacji zewnętrznych niż w Shopify czy BigCommerce.
  • Brak wielosklepowości, wielojęzyczność jest podstawowa.
  • Podstawowy plan Basic dolicza 2% prowizji od transakcji; od planu Core wzwyż jej nie ma.
Najlepsze dla

Marki kreatywne i lifestyle'owe z katalogiem poniżej 500 SKU i mocną tożsamością wizualną.

Unikaj, jeśli

Potrzebujesz konfigurowalnego backendu, otwartego API lub istotnych rozszerzeń programistycznych.

Rekomendacje

Wybierz według przypadku użycia.

Osiem typowych kształtów projektu i platforma, którą naprawdę polecilibyśmy dla każdego z nich.

Nasz wybór: PrestaShop

Niezależna marka DTC, UE, poniżej 500 SKU

Natywna wielojęzyczność, pełna własność danych, dojrzały ekosystem modułów w UE, niski TCO.

Budowa sklepu PrestaShop
Nasz wybór: WooCommerce

Marka oparta na treści (blog + sprzedaż)

Redakcyjne DNA WordPressa połączone ze sprawdzoną warstwą e-commerce. Domyślne ustawienia SEO nie mają sobie równych.

Budowa witryny WordPress i WooCommerce
Nasz wybór: Shopware 6

Średni rynek B2B, region DACH

Natywny B2B Suite, nowoczesny panel na Vue 3, backend na Symfony 7 i niemiecki poziom rezydencji danych.

Shopware B2B
Nasz wybór: Shopify

Szybki start, bez programisty w zespole

Dopracowany sklep na żywo w kilka dni. Sidekick AI tworzy zadania, motywy i aplikacje na podstawie promptów.

Budowa sklepu Shopify
Nasz wybór: Adobe Commerce

Enterprise B2B, wiele marek, przychód od 5 mln $

Warta kosztów dopiero przy dużej skali. Mage-OS to ścieżka open source, jeśli masz zespół.

Shopware vs Magento
Nasz wybór: BigCommerce

B2B ze średniego segmentu na zarządzanym SaaS

B2B Edition i wiele witryn na zarządzanej platformie, bez prowizji platformy przy zintegrowanym dostawcy płatności.

Nasz wybór: Squarespace

Marka kreatywna lub lifestyle'owa, poniżej 100 SKU

Piękne ustawienia domyślne, najszybsza droga od sesji zdjęciowej do działającego sklepu.

Nasz wybór: Wix Commerce

Firma usługowa dodająca niewielką ofertę produktów

Wszystko w jednym z najłagodniejszą krzywą uczenia. Wystarcza do kilkuset SKU.

Nasze stanowisko

Dlaczego wybraliśmy właśnie te trzy.

Pracujemy na PrestaShop, WordPress / WooCommerce i Shopware 6. Trzy platformy open source, trzy miejsca, w których mamy dziesięć lat operacyjnych blizn i dopasowaną do nich dokumentację.

Nie pracujemy na Magento: stosunek złożoności do zysku jest brutalny poniżej 5 mln $ przychodu. Nie pracujemy na Shopify: sufit personalizacji jest realny, a większość naszej wartości leży poniżej niego. Nie pracujemy na Wix ani Squarespace: z założenia nie ma tam nic do roboty dla programisty.

Jeśli Twój projekt trafia na jedną z naszych trzech platform, strony ekspertyz mówią dokładnie, co dostarczamy. Jeśli trafia gdzie indziej, powiemy Ci to szczerze i często polecimy kogoś innego.

Częste pytania

O co ludzie pytają zawsze.

Sześć pytań, które słyszymy przy każdej rozmowie przedsprzedażowej.

Która platforma ma najlepsze SEO od razu po instalacji?

WooCommerce, z wyraźną przewagą — dziedziczy ponad dwadzieścia lat dojrzałości SEO WordPressa. PrestaShop 9.2 z Hummingbird 2.1 to mocne drugie miejsce. Shopify i BigCommerce są solidne, ale ograniczają techniczne SEO. Wix mocno się poprawił dzięki Wix Studio, ale wciąż ustępuje platformom open source.

Czy Shopify w 2026 roku nadal pobiera prowizję od transakcji ponad abonament?

Tak — jeśli nie korzystasz z Shopify Payments. Plany pobierają 2% (Basic), 1% (Grow), 0,6% (Advanced) lub 0,2% (Plus) ponad opłaty operatora płatności. Z Shopify Payments te opłaty platformy znikają. Haczyk: Shopify Payments nie jest dostępne w każdym kraju. BigCommerce wprowadził podobny model w czerwcu 2026.

Jaka jest realna różnica między Magento Open Source a Adobe Commerce w 2026 roku?

Magento Open Source (2.4.9 od maja 2026 lub społecznościowa dystrybucja Mage-OS) jest darmowy na licencji OSL — hosting, bezpieczeństwo i wsparcie są po Twojej stronie. Adobe Commerce dodaje B2B Suite, Page Builder, zaawansowane raporty, segmentację klientów i funkcje AI. Adobe nie publikuje cennika: szacunki zewnętrzne zaczynają się od około 22 000 $/rok i sięgają około 190 000 $/rok w wersji zarządzanej w chmurze.

Czy Shopware jest realnym wyborem poza Niemcami w 2026 roku?

Tak dla B2B i średniego rynku. Tak dla projektów, które pójdą w headless. Specjalistów jest najwięcej w regionie DACH, ale platforma dostarcza panel po angielsku, francusku i hiszpańsku oraz w pełni wielojęzyczne witryny. Poza DACH licz się z mniejszą liczbą lokalnych agencji i koniecznością sprowadzenia wiedzy z zewnątrz.

PrestaShop czy WooCommerce: który wybór open source jest lepszy?

Inne DNA. WooCommerce wygrywa przy sklepach bogatych w treści, projektach z jednym sklepem i gdy już pracujesz na WordPressie. PrestaShop wygrywa przy projektach skupionych na katalogu, wielojęzyczności i wielu sklepach. Store Leads liczy około 4 mln sklepów online na WooCommerce i około 147 000 na PrestaShop (październik 2026): WooCommerce jest znacznie większy, PrestaShop bardziej skupiony w Europie.

Czy funkcje AI takie jak Sidekick czy Shopware Copilot są na tyle dojrzałe, by na nich polegać?

Dojrzałe jako pomoc: pisanie tekstów, podpowiadanie zapytań analitycznych, budowanie kroków przepływu. Jeszcze niedojrzałe do pracy autonomicznej. Agentic Storefronts (Shopify, Shopware) sprzedające natywnie w ChatGPT czy Copilocie są realne, ale ich udział w ruchu jest wciąż niewielki. Warto skonfigurować je już teraz, aby być na pozycji, gdy urosną.

Źródła

Skąd pochodzą liczby.

Wersje, daty i ceny sprawdzono 11 października 2026 w oficjalnych informacjach o wydaniach i cennikach. Ceny SaaS podano w dolarach amerykańskich, za miesiąc, przy rozliczeniu rocznym, bez podatków; różnią się w zależności od kraju. Liczby sklepów to sklepy online wykryte przez Store Leads, a nie dane publikowane przez dostawców.

Wciąż się wahasz?

Wyślij nam kontekst swojego projektu, a w jednym e-mailu powiemy, która platforma pasuje, nawet jeśli nie jest to żadna z naszych.

Poproś o rekomendację